Usuwanie powłok lakierniczych i plastiku

Złoża fluidalne, piece przemysłowe do usuwanie powłok malarskich

przemysłowe usuwanie termiczne farby

Zalety czyszczenia termicznego



  • Szybkie i perfekcyjne czyszczenie
  • Bardzo krótki czas trwania cyklu (30-60 minut)
  • Proces termiczny o dużej wydajności czyszczenia
  • Bezpieczny i niezawodny dzięki zaawansowanemu systemowi ładowania
  • Doskonale kontrolowana stała temperatura
  • Części nie ulegają deformacji

SCIROCCO -złoże fluidalne- to system termicznego czyszczenia metali, charakteryzujący się wysoką jakością i wyjątkową skutecznością. Proces umożliwia szybkie, bezpieczne i efektywne czyszczenie metalowych przedmiotów i narzędzi, nadaje się do czyszczenia na skalę przemysłową i znajduje zastosowanie do usuwania farby, tworzyw sztucznych i gumy. Złoże fluidalne piaskowe może być również wykorzystywane do recyklingu form piaskowych w przemyśle żeliwnym i spalania odpadów organicznych.


Powłoki organiczne odparowują w temperaturze 420°-480°C i utleniają się bez udziału płomieni oraz spalania. Standardowy czas czyszczenia wynosi mniej niż 1 godzinę, w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia części. Filtr ceramiczny i zainstalowany dopalacz zapewniają emisje zgodne z dopuszczalnymi normami ochrony środowiska.


Złoża fluidalne są głównie używane do termicznego oczyszczania skidów, zawieszek, części z wytłaczarek, systemów gorąco-kanałowych, form wtryskowych, narzędzi z farbą i części wadliwie pomalowanych. Ten szybki i perfekcyjny system termicznego oczyszczania jest zaprojektowany do nieprzerwanej pracy 7/7d i 24 h/d, dostępny w standardowych i dostosowanych do potrzeb klienta rozmiarach.


Zastosowanie czyszczenia termicznego


  • Usuwanie farby z haków, krat, skidów, zawieszek
  • Usuwanie plastiku z części wytłaczarek, śrub, filtrów, dysz
  • Usuwanie gumy, klejów, lakierów, powłok woskowych
  • Systemów gorąco-kanałowych, form wtryskowych
  • Recykling form piaskowych w proces odlewania, elementy transportowe linii lakierniczych

Zasada działania piec przemysłowy

-zbiornik złoża fluidalnego jest wypełniony skalibrowanym piaskiem krzemionkowym. Poprzez wtrysk powietrza i gazu do zbiornika, piasek wprowadzony jest w stan zbliżony do cieczy (ziarna zawieszone). - komora jest nagrzana do jednolitej temperatury odpowiedniej dla stanu gotowości („stand –by”), która wynosi od 420 do 450 o .C. W tych warunkach drobinki krzemionki stają się bardzo silnym reaktorem, w którym, w wyniku szybko przebiegającego i złożonego procesu fizykochemicznego, wszystkie substancje organiczne odparowują i utleniają się.

-Gdy piasek osiągnie temperaturę właściwą dla stanu gotowości („stand –by”), wówczas kosz , w którym umieszone są części do oczyszczenia można zanurzyć w “bąblującym” piasku. -W pierwszej fazie cyklu czyszczenia, który zazwyczaj trwa od 10 do 30 minut, wszystkie lekkie związki organiczne oraz lepiszcza szybko odparowują w wyniku intensywnego kontaktu z gorącą krzemionką, a następnie w znacznym stopniu utleniają się w reaktorze, przy stosunkowo niskiej temperaturze, w wyniku czego wytwarza się obojętny gaz.

-Następnie pozostałe cięższe węglowodory całkowicie utleniają się w reaktorze, obojętne drobinki zanieczyszczeń wydmuchiwane są z reaktora, a wszystkie organiczne lepiszcza znikają. Podczas drugiej fazy lekkie mechaniczne czynności czyszczące wywołane przez gorący piasek wspomagają proces czyszczenia. -Po upływie około jednej godziny dwufazowy proces czyszczenia zostaje zakończony: cząstki organiczne zostają wyeliminowane, a obojętne drobinki wydmuchane z reaktora wraz z gazami spalinowymi. -Kosz z częściami może zostać wyciągnięty z gorącego piasku, a nowa partia zabrudzonych elementów natychmiast może zostać włożona do czyszczącej krzemionki. Podczas cyklu czyszczenia energia samoistnie skupiona w organicznych zanieczyszczeniach zostaje natychmiast odzyskana i wykorzystana w procesie czyszczenia.